Третирани смарагди – как и с какво?

Случвало ли ви се е да забележите, че смарагдът на пръстена Ви е помътнял или са се появили пукнатини, които преди не сте забелязвали? И се питате къде сте ударили или изпуснали бижуто, но нямате спомен за подобно нещо. Не се притеснявайте! В повечето случаи вината не е ваша и вътрешните фрактури и помътняването на камъка се дължат на нещо, към което вие нямате отношение. А именно – притежавате третиран смарагд, чиито пукнатини са били „запълнени“ с различни видове масла, смоли, парафини или полимерни материали, които с течение на времето просто са изчезнали. Например, ако бижуто ви е било ремонтирано, честа практика е след поправката, то да бъде почистено в ултразвукова ваничка. Съветвам ви да не разрешавате използването на ултразвукова ваничка от златаря ви, когато става въпрос за бижута със смарагди (има и други методи за почистване).

А при смарагдите те са наистина много. Съществуват няколко стотици материала за третиране на този скъпоценен камък, но най-старите и най-щадящи са различните видове натурални масла. Ще се учудите, но малките пукнатини на смарагдите, които достигат до повърхността на камъка се третират с кедрово, палмово, рициново, кокосово, парафиново и още около 50 вида масла.

В този текст ще засегна темата за третирането на смарагдите, с цел подобряване на техните цвят и чистота, ще спомена методите на третиране и как това се отразява на качеството и стойността на този толкова желан скъпоценен камък.

Смарагдите са камъните с най-голям брой вътрешни пукнатини и включения, които се образуват при кристализацията им. Това е така, защото съдържат до два процента вода – причина за голяма част от празнините и фрактурите им.

И тъй като включенията на смарагда са повече отколкото на другите скъпоценни камъни, то задължително се прибягва към третиране и запълване на фракурите с гореупоменатите масла и други продукти. Това се прави в срециални цилиндрични уреди. След поставянето на смарагда и съответната течност (масло, парафин, смола и др.)  уредът се затваря херметично и започва работа. Представете си преса, която много бавно упражнява високо налягане, благодарение на което течният продукт навлиза в пукнатините на скъпоценния камък и ги „запечатва“, макар и временно.

Преса за омасляване на смарагди

След процедурата смарагдът се почиства, а ние виждаме един прекрасен камък – прозрачен, бистър, с концентриран и ясен цвят. Същият онзи смарагд, който бе с много пукнатини, невзрачен и мътен, сега е неузнаваем. Процесът може да се повтаря колкото пъти е необходимо, тъй като продуктът с течение на времето може да изчезне, а пукнатините да стават видими. Затова смарагдът може спокойно да бъде подложен на последваща процедура по „разкрасяване“.

Кедровото масло се “намества“ толкова успешно в малките отвори във вътрешността на камъка, че понякога дори за опитното око на гемолог е трудно да бъде идентифицирано. В повечето случаи може да се наблюдава добре с лупа с десеткратно увеличение или с микроскоп.


Ако насочим светлина към третиран със смоли смарагд и завъртим камъка ще различим безпогрешно запълнените пукнатини, които прибляскват като светкавици, но в синкави, жълтеникави или оранжевеещи рефлекси. Именно тези „светкавици“ са сигурен знак, че смарагдът е преминал през определен вид третиране. При третиране с кедрово масло не се наблюдава ефектът на „светкавица“.


И въпреки, че почти всички смарагди се подлагат на някакъв вид третиране, това се упоменава в гемоложкия сертификат, като понякога са записани дори вида и степента на  третирането в зависимост от института, където е анализиран камъкът. Разбира се, анализ на вида материал се прави трудно и със специална техника, с която разполагат малко гемоложки лаборатории.

Тук е мястото да подчертая, че нетретираните смарагди с отлично качество са голяма рядкост и естествено това се отразява неминуемо на тяхната стойност. Затова не си мислете, че влизайки в първия златарски магазин ще намерите нетретиран смарагд, обикновено той трябва да се закупи с предварителна поръчка. Повтарям – нетретираните смарагди са голяма рядкост, а цената им е много висока, особено онези с отлично качество. Един нетретиран смарагд никога няма да промени своя облик – да помътнее или да се появят фрактури във вътрешността му, освен ако не се повреди механично от изпускане на твърда повърхност, например.

Пръстен с нетретиран смарагд и диаманти

И ако третирането с естествени масла се възприема като щадящо, то това с различни видове смоли се счита за агресивно. Причината е, че смолата „запечатва“ пукнатините и често с времето променя цвета си и вида си. След години, под микроскоп тези пукнатини изглеждат като напукана засъхнала почва и придобиват жълтеникаво-кафеникав цвят.

Смарагд преди третиране (вляво) и след третиране (вдясно)

Във всички случаи, над 98 на сто от смарагдите в търговската мрежа, са третирани с един или друг метериал.


За да бъдем наясно какъв смарагд купуваме, видът третиране е добре да бъде упоменат в гемоложкия сертификат. Така ще бъдем сигурни, че цената, която плащаме е коректна. Разбира се, цената се формира не само от качеството на камъка, но и от вида материал, който е използван при третирането. Камъните, третирани с естествени масла са с доста по-високи цени от тези, при който са използвани епоксидни смоли например.

При всички случаи, когато закупувате смарагди е добре да се поинтересувате и от степента на третиране. Степените са три и в гемоложкия сертификат се изписват на английски език – Minor, Moderate или Significant (Heavy) Enhancement.

Степени на третиране на смарагди

Първият тип – слабо третиране (minor enhancement) са онези камъни, които са били подложени на „разкрасяване“ в много малка степен и обикновено разграничаването им от нетретираните смарагди е изключително трудно.


Смарагдите със средна степен третиране (moderate enhancement) са почти всички смарагди, намиращи се в търговската мрежа. Това са скъпоценни камъни, които могат да бъдат с отлични показатели.


Смарагдите с висока степен на третиране (significant / heavy enhancement) са онези, които често са с огромен риск от счупване дори при монтирането на камъка в бижу. Те са деликатни и във всеки момент могат да се счупят по дължина на някоя от фактурите си. Тези смарагди струват дребни пари и ако се опитват да ви ги продадат скъпо, знайте, че имате пред себе си некоректен търговец.


В заключение бих искала да поясня, че когато купуваме бижу с този толкова красив камък е добре да зададем два важни въпроса на продавача. А именно, каква е степента на третиране и с какъв материал е бил третиран смарагда. Разбира се, ако неговите уверения не бъдат „подплатени“ с наличен гемоложки сертификат на съответния камък, те имат тежестта на клюкарски разговор от мегдана.

За света на смарагдите, за произход, стойност и още много любопитни подробности ще прочетете тук.

снимки: личен архив и Интернет

Напишете коментар

Вашият имейл няма да бъде публикуван.

error: Съдържанието е защитено !!