Недостижимите десет (II част)
В първата част, посветена на темата за 10-те най-редки скъпоценни камъни в света, стана въпрос за пет от тях – червен диамант, Таафеит, Пайнит, Киатуит и Червен берил. Във тази статия ще опиша още пет от най-редките, почти неоткриваеми и разбира се, много, много скъпи, обект на огромно желание да бъдат притежание от страна на световноизвестни музеи, колекционери, бижутери и хора, обичащи да инвестират парите си в ценни камъни.
Неведнъж съм заявявала моята откровена любов към редките скъпоценни камъни и заради това почти не вярвах на очите си, когато преди години купих първия си султанит (Zultanite) от един турски търговец. Бях в столицата на южната ни съседка, “въоръжена” само с лупа с десеткратно увеличение, тогава крайно недостатъчна, за да съм сигурна, че става въпрос за естествен султанит.
Не само, че нямах под ръка нито един гемоложки уред, но и поради факта, че никога не бях виждала на живо фасетиран султанит, почти нямах идея какво представлява. Четенето на специализирана литература и теоритическите знания са от фундаментално значение, но при кристалите 50 % от работата е с оптически инструменти, без които понякога е абсолютно невъзможно да се установи видът им, особено когато става въпрос за цветни камъни. Така, в Турция бях изправена пред дилемата да рискувам и да купя камъка или да подмина и да си остана със спомена. Желанието ми, обаче да притежавам султанит бе толкова голямо, че се доверих на знанията и интуицията си и го купих. От тогава минаха години и няколко красиви екземпляра през ръцете ми. А любовта ми към този странен скъпоценен камък расте пропорционално с броя им. В отделна статия съм описала подробно султанита, но не мога да не го спомена и в тази, заради неговата голяма рядкост. Султанитът винаги попада в списъците на най-редките камъни на планетата, защото се намира само на едно място в света – в Турция, само в една мина.
И тъй, според експертите, рядък е онзи минерал, добиващ се на не повече от пет места на земята, то, както се досещате султанитът е наистина много, много рядък. И ако към този факт прибавим красотата му и свойството да променя цвета си от зеленикав, през тютюнев до пурпурен, ще видим, че става въпрос за необикновен и изключително ценен камък.
Цената за карат е различна в зависимост от няколко фактора – отлична прозрачност, отлична промяна на цвета, наситеност на цвета и големина на камъка, но може да достигне няколко хиляди щатски долара за карат.
Подобна е ситуацията и с още един изключително рядък скъпоценен камък – грандидиерит (Grandidierite). Неговата цена също варира в зависимост от качеството. Намират се грандидиерити за по няколко десетки долара, но те са матови, с бледи цветове и полупрозрачни. Хубавите екземпляри от този вид са скъпи и почти неоткриваеми. Съществуват няколко тона на цвета – от светло син, подобен на този на аквамарина, до по-тъмно син със сивкави или зеленикави оттенъци. Цветът му зависи от количеството желязо в състава му, като е ясно, че тъмно сините съдържат повече Fe. Както султатинът, и грандидиеритът има свойството да променя цвета си в зависимост от ъгъла на падащата върху камъка светлина. Можем да различим зелени и жълтеникави нюанси.
Най-търсените грандидиерити са с неоново син цвят, подобни на друг рядък и скъп камък – синият турмалин, наречен Параиба (Paraiba). Хубави, прозрачни кристали грандидиерит се откриват рядко, в малки размери и това прави трудно намирането на шлифовани скъпоценни камъни по-големи от два карата. Грандидиерит се добива в Шри Ланка, Антарктика и в южната част на Мадагаскар.
Цената на качествените шлифовани камъни започва от 8 хиляди и стигат до 30 хиляди щатски долара. За първи път камъкът е намерен в Мадагаскар, през 1902 г. от френския минералог Антоан Франсоа Алфред Лакроа, който е пожелал да го кръсти не на негово име, каквато обикновено е практиката, а на Алфред Грандидие – френски изследовател, живял в Мадагаскар, чиято работа и открития впечатлявали изключително много Лакроа.
Следващият рядък скъпоценен камък, с който искам да ви запозная е още един хамелеонов вид – александрит (Alexandrite).
Цената му за карат може да достигне дори 50 хиляди щатски долара. Бих го определила като камък с фатално привличане, в който се влюбих от пръв поглед, заради онези огнени отблясъци на смесица от магнетични цветове.
Намира се в много малки количества и размери в Бразилия, Мадагаскар, Мианмар, Танзания и Мозамбик. Най-красиви цветове имат руските александрити, където, за съжаление, количествата са изчерпани. Именно в Урал, Русия, е открит за първи път през 1830 г. и кръстен в чест на руския цар Александър II. Цветът на александрита е зелено-син на дневна светлина, а на изкуствено осветление се превръща в лилаво червен. Подобно на султанита и александрита има силна промяна на цвета в зависимост от ъгъла на гледане и могат да се наблюдават червени, оранжеви, виолетови и зелено-сини окраски. Александритът принадлежи на семейството на хризоберила – жълтеникав кристал, намиращ се на много места в света, който обаче няма свойството да променя цвета си. Едуин Стрийтер, виден викториански бижутер, описва александрита в своя книга така: „Представете си, че имате смарагд през деня и аметист – вечерта.“
Около 50 хиляди долара струва и карат от следващия рядък скъпоценен камък – мусгравит (Musgravite). През 2021 г. 16-каратов шлифован във формата на сърце кристал е продаден за колосалната сума от 800 хиляди щатски долара.
Първият мусгравит е открит през 1967 в планината Мъсгрейв (Musgrave Ranges), Австралия, чието име носи минералът. Намира се още в Танзания, Мадагаскар и Шри Ланка. Цветовете му са много – маслинено зелен, виолетово със сиви оттенъци, безцветен, червен, тъмно синьо-зелен с нюанси на виолетово или сиво. Най-редките са безцветните и червените мусгравити, а най-търсените и скъпи са тези във виолетов цвят. От неговото откриване, до днес са шлифовани едва около 30 скъпоценни камъка от този минерал.
Най-големият открит мусгравит Ophir Grand Musgrovite е 214 карата или почти 43 грама. Кръстен е на компанията, която го притежава – американската Ophir Collection LLC, собственици на трите най-големи шлифовани мусгровита в света.
В началото на миналия век, през 1906 г., в Калифорнийските планини Джеймс Маршал Кауч, фалирал фермер, който се препитавал като златотърсач се натъква за първи път на бенитоит (Benitoite), непознат дотогава минерал. Кауч помислил, че е намерил сапфир, но след изследване в Калифорнийския университет, става ясно, че е открит нов вид минерал. Кръщават го на мястото, където е намерен, в близост до реката Сан Бенито. Заради наситения си тъмно син цвят може да бъде объркан за сапфир, но изключително силния блясък на бенитоита (дори по-силен от този на диаманта), издава характера на друг минерал.
Намира се в много малки кристални количества, а след шлифоване много рядко може да надхвърли един карат. Цената на бенитоита за карат е около 10 хиляди щатски долара.
Ако притежавате дори само един, макар и малък скъпоценен камък от изброените дотук, със сигурност сте инвестирали парите си добре. И поради факта, че ресурсите на някои от мините са изчерпани или са на привършване, логично е да се смята, че цената на тези камъни ще се покачва все повече и повече, какъвто е случая със султанита. Винаги съм смятала, че тези малки блещукащи съкровища, оставени на съхранение в банковия сейф, всъщност са един отличен начин да помислим за по-спокойното ни бъдеще.
Несъмнено подбраните от мен и изброени десет скъпоценни камъка, в тази и предишната статии, влизат в списъка на най-редките камъни на планетата. Разбира се, има и още такива, като танзанит, син и розов диамант, черен опал, пудретеит, йеремьевит, серендибит, някои видове турмалини, перлите Конч, раждани от вид рапани и още, и още, за които ще разкажа в някоя следваща статия.
снимки: личен архив и Интернет